HAKKIMDA

bülent logo


1975 istanbul doğumlu olan BÜLENT UMUT liseyi bitirdikten sonra taksim Anten-A stüdyolarında görüntü yönetmeni asistanlığı yaptığı üç yıllık süre zarfında hayata vizorden bakmak yaşam biçimi oldu ve fotoğrafa duyduğu ilgiyle Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf bölümüne girdi.

Öğrenciliği döneminde katıldığı fotoğraf yarışmalarının birçoğundan ödüller ve sergilemeler aldı, karma sergilere katılımcı oldu.

İlk sergisini, sınıf arkadaşı Mert Veysel Kibar ile beraber 1999 da İfsak fotoğraf günleri kapsamında “Demir çeliğe can verenler” isimli Karabük Demir Çelik Fabrikasındaki işçileri anlatan siyah-beyaz fotoğraf sergisiyle açtı. Bu sergi İstanbul Basın Müzesinde, Fototrek sergi salonunda, Bursa’da ve Ankara’da sergilendi.

Diploma projesi olarak seçtiği “İstanbul’un Müzeleri” konulu fotoğraf çalışmalarının üzerine şair ve edebiyatçı “Sunay Akın’ın” yazdığı metinlerle birlikte multivizyon gösterisi hazırladı ve bölümünden birincilikle mezun oldu.

Televizyon sektöründe yapım koordinatörü olarak 5 yıl süreyle çalıştığı süre zarfında fotoğraf çalışmalarına da devam etti. Filmsan Vakfı için 40.ve 41. Antalya Altın Portakal Film Festivaline 2 fotoğraf sergisi hazırladı.

Son sergisini de 2009 yılında 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında açtı. ”Benim Yüzüm Sinema” isimli bu sergi Türk Sinemasının karakter oyuncularının portrelerinden oluşmaktadır. Sergi 16 eylül 2011 de İstanbul Modern Sanatlar Galerisinde ve 01 ekim 2011 de Forum İstanbul AVM de sergilendi.

Evli ve bir çocuk babası olan Bülent UMUT halen profesyonel fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir.

Ödüllerin bazıları:1997 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fotoğraf Yarışması S/B 1.’lik ödülü,1997 ve 98 Türk Kadınlar Konseyi Fotoğraf Yarışması 1.’lik ve 3’lük Ödülü, 1999 Mimarlar Odası İstanbul Şubesi fotoğraf yarışması kapak fotoğrafı ödülü, 2000 Koç Allianz Sigorta fotoğraf yarışması S/B 3.’lük ödülü, 2003 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali Fotoğraf Yarışması 1.’lik ve 3.’lük Ödülü,2005 Odunpazarı esdeger odul,2007 Safranbolu juri özel ödülü.

Bülent Umut